Sommergreens er åbne.
Husk at rette dine nedslagmærker op.
Det er ikke tilladt at anvende golfbiler og scootere.
Vejledning til frost på greens.
Hvis du er det mindste i tvivl om der er frost på greens er det næsten stensikkert at det er fordi at greens er frosne. Lad tvivlen komme vore greens til gode og anvend flaget som står i fairway, eller gå en tur over på korthulsbanen, her er der ingen restriktioner.
Vejledning til brug af golfbiler og scootere.
Hvis du som bruger af et køretøj på golfbanen vil gøre noget for at skåne banen kan du anvende dig af følgende muligheder.
Hvor det er muligt, kør højre om green og tee den ene dag og venstre om næste dag.
Kør ikke nødvendigvis den korteste vej hver gang. Mange andre anvender denne vej og sliddet her er stort. Kør gerne midt i eller i siden af fairway, her er der ikke så mange der går eller kører.
Hvis det er frostvejr og du bare vil ud og spille golf, overvej om du evt. kunne nøjes med korthulsbanen denne dag. Køretøjer gør meget stor skade på græs når der er frost.
Greenkeeperne kører aldrig ud på banen i frostvejr untaget det er absolut nødvendigt, det er trods alt os selv som skal reparere skaderne.
Alle spillere som bruger banen, bærebags eller trolleys, kan med fordel variere den rute som de går på banen.
Nyheder
|